Novinky

28.6.2022

Ibrahim - těžké dětství mě neodradí

Ibrahim je jedenáctiletý kluk, třeťák, který nepochází ze šťastné rodiny. Podlomené zdraví táty Mamuna, zhoršené závislostí na drogách a cigaretách, má negativní vliv na všechny ostatní – Ibrahima, jeho brášku Yeasina i maminku Nasimu. Drsnému dětství navzdory si však Ibrahim jde za svým velkým snem. Jaký sen to je a co ho motivuje nejvíc? Čtěte dál. 
Číst celý článek
16.6.2022

Chci lepší svět!

Klára Kalinová je novou koordinátorkou projektu Čalantika. Studovala mezinárodní rozvoj a mezinárodní sociální a humanitární práci. Má za sebou zajímavou praxi v Ugandě, Zambii a Francii. Ráda fotí, chodí po horách, hraje na housle, kytaru a zpívá. O lidech říká, že potřebují lásku – milovat a být milovaní.
Číst celý článek
28.4.2022

Kamení nad zlato

Rýžování zlata známe asi všichni. Ať už je to z knih Jacka Londona, filmu Zlatá horečka na Klondiku nebo z tradičního letního rýžování na Otavě. Ale věděli jste, že podobným způsobem se rýžuje i kamení? A nemyslíme tím zrovna Vltavíny, Aquamaríny nebo Opály, myslíme tím drobné kamínky, které se u nás povalují téměř na každém kroku. Ne však v Bangladéši.
Číst celý článek
7.4.2022

Sumaiya - budoucí učitelka nebo umělkyně?

Sumaiya je 11letá, věčně usměvavá a přátelská holka s jasným cílem - stát se učitelkou. Že by pro ni ale bylo nachystáno něco jiného? Její talent totiž leží i  v oblasti umění, z papírů a ubrousku dokáže vytvořit krásné věci!
Číst celý článek
18.3.2022

Co je to sárí?

Sárí je tradičním oděvem a symbolem celého indického subkontinentu. Již staroindické básně védy opěvují krásu žen oblečených do těchto malých uměleckých děl. Barva a zdobení sárí vyjadřují kmenovou příslušnost, sociální statut i osobnost nositele. Existují sárí na svatby, na rande i na domácí práce. Kde se tento kus oblečení, který neobsahuje ani jeden šev, vzal? Jakou má roli v současné společnosti? A jak se do něj také zabalit a stát se na chvíli bollywoodskou princeznou?  
Číst celý článek
18.2.2022

Po rodičích se mi stýská, ale vzdělání je důležitější.

Rassel pochází z vesničky Croke na jihu Bangladéše. V devíti letech ho rodiče poslali do Dháky, protože prostředí ve vesnici, plné alkoholových a drogových závislostí, mu nesvědčilo. Nyní žije se svojí babičkou a tetou ve slumu Čalantika. Jak se jim zde daří? Co ho baví ve škole a jaké jsou jeho naděje a sny? 
Číst celý článek
2.2.2022

2021: Proměny Čalantiky v ročních obdobích

Jaro, léto, podzim, zima. Střídají se každý rok, ale přesto je prožíváme pokaždé jinak. V „ době covidové“, kdy nikdo nemůže říct, co bude zítra, s proměnlivostí musíme obzvlášť počítat.  Přečtěte si, co děti v Čalantice zažily během uplynulého roku, který byl ve znamení překonávání lockdownů a velké radosti z rozvolnění a návratu do škol.
Číst celý článek
10.1.2022

Kouzlení úsměvů se podařilo!

Letošní Vánoce jsme společně kouzlili úsměvy na tvářích 80 dětí z Čalantiky. Na spravení dětských zoubků bylo potřeba celkem 75 000 Kč. Téměř celou částku se podařilo vybrat a do Bangladéše tak putuje 72 900 Kč. Jak zákroky probíhají? A bojí se děti zubaře?
Číst celý článek
13.12.2021

Jsou Vánoce! Vykouzli zářivé úsměvy

Rozdávejte tyto Vánoce radost nejen pod českým stromečkem. Příspěvkem na zubařskou péči vykouzlíte doslova zářivé úsměvy i na tvářích dětí z Čalantiky. Navíc na Vás čeká dárcovský certifikát se symbolickým příspěvkem podané pomocné ruky. 
Číst celý článek
26.11.2021

Bangladéšská srdcovka

Eliška Hronková je koordinátorkou projektu Čalantika. Na podzim roku 2021 se po dlouhé době čekání způsobené pandemií covid-19 vydala poprvé na monitorovací cestu do Bangladéše. Obavy z nemocí, pavouků a hadů, vystřídala radost, nezapomenutelná setkání s dětmi, princeznovské odpoledne, volejbalové zápasy i focení s vojáky. Co způsobilo tu změnu?
Číst celý článek

Čalantika ADRA

Copyright © 2022 ADRA
Web vytvořila B Media Solutions s.r.o.