Novinky

23.9.2021

Cvičíme pro Čalantiku. S výhledem na Hrad.

Ve středu 15. 9. 2021 otevřelo Národní zemědělské muzeum svou střešní terasu pro speciální událost, benefiční jógu pro Čalantiku. Protáhnout si tělo, užít si jedinečné výhledy na Prahu a pomoci dětem z Čalantiky ke vzdělání přišlo nakonec přibližně 20 nadšených jogínů.
Číst celý článek
30.8.2021

Jóga pro Čalantiku

Vzdělávací centrum Čalantika ve spolupráci s Yoga Room Prague pořádá benefiční jógu na střeše Národního zemědělského muzea. Krásné výhledy na celou Prahu, západ slunce a u toho lehká jóga se skvělými lektory. Přijďte si zacvičit a pomozte tak dětem ze slumu chodit do školy.
Číst celý článek
16.8.2021

Co je to rikša?

Rikšové jezdí na rikše připomínající kolo a trojkolku zároveň. Přepravují pasažéry nebo náklad z místa na místo a tím si vydělávají na živobytí. V Bangladéši je najdete všude, ve městech i na vesnicích. Vstávají brzy, dlouhé hodiny pracují v horku na slunci, nebo i v dešti. Je to tvrdá práce s nízkým příjmem.
Číst celý článek
3.8.2021

(Na)maluju si cestu ke vzdělání

 „Úplně nejraději ze všeho kreslím, „ říká desetiletá Fatima. „A až vyrostu, budu jako paní učitelky z Čalantiky “, maluje si krásně i svoji budoucnost. Získat potřebné vzdělání ale pro ni není jednoduché, obzvlášť v současnosti během pandemie covid-19. Fatima je ve druhé třídě, to znamená, že téměř nezažila normální fungování škol. Ty jsou dnes uzavřené již 504  dní , od 17. března minulého roku. Během téhle nucené pauzy ale mohla chodit alespoň do vzdělávacího centra Čalantika, kde se dál učí číst psát a počítat.
Číst celý článek
3.6.2021

Učíme se po telefonu aneb jak zvládnout lockdown ve slumu

5. června tomu budou dva měsíce, co v Bangladéši trvá přísný lockdown. Vláda na začátku dubna úplně zakázala vycházení s výjimkou cest do práce a na nákup. I děti, co se do té doby chodily učit každý den do Čalantiky, musely zůstat doma. To ale neznamená, že se jim učitelé nevěnují. Paní učitelky trpělivě vysvětlují po telefonu, jak si poradit s domácími úkoly, a jídlo rodiny dostávají v potravinových balíčcích. Čalantika hledá cestičky, jak pomoci, ulevit rodičům a motivovat děti.
Číst celý článek
25.5.2021

Vzdělání pro děti pod křídly firmy Malfini

Odpovědné podnikání s ohledem na lokální komunitu je principem a také klíčovou hodnotou pro Malfini, a.s., jednoho z největších evropských výrobců a distributorů reklamního a pracovního textilu. Firma podporuje a rozvíjí řadu regionů, kde má své obchodní aktivity. V Bangladéši, odkud pochází velká část její textilní produkce, pomáhá dětem ze slumu ke vzdělání.
Číst celý článek
16.4.2021

Budoucí prezidentka? Ne, raději doktorka!

„Raisa“ znamená arabsky ředitel, šéf nebo prezident. Prezidentkou by Raisa zrovna být nemusela, sní o tom, že se stane doktorkou, aby mohla pomáhat chudým dětem. Sama totiž ordinace doktorů navštěvuje často, protože trpí na záněty spojivek. Její oči tak bývají někdy zaplněny nechtěnými slzami.
Číst celý článek
15.3.2021

Třináctiletý Ripon živil celou rodinu

Dháka se probouzí do dalšího horkého dne. Třináctiletý Ripon bere na záda košík se zeleninou a vyráží prodávat na místní trh. Leží na něm velká odpovědnost. Za svůj výdělek, který čítá denně okolo 200 taka (cca 54 Kč), musí nakoupit jídlo pro celou rodinu…
Číst celý článek
28.1.2021

To byl rok 2020: COVID, požár i radost ze smysluplné pomoci

Rok 2020 je za námi. Pojďme si jej společně shrnout. Byl to rok náročný a pro děti a chudé rodiny v Bangladéši zvlášť. COVID-19, ztráta příjmů, požár ve slumu. ADRA a čeští dárci však pomáhají a za námi je mnoho důležité práce a pomoci. Je důvod k radosti.
Číst celý článek
1.12.2020

Vzdělání Mahimy je pro její rodinu nejvyšší prioritou

Mahimě je 13 let a pochází z velmi chudých poměrů. Tatínek jí zemřel na rakovinu a její starší bratr trpí duševním onemocněním. Příjmy rodiny jsou minimální, a maminka si proto musí každý měsíc půjčovat na jídlo. Díky vzdělávacímu centru Čalantika však může Mahima na sobě pracovat. Vyniká v matematice a až bude velká, ráda by se stala úspěšnou právničkou, která bude bojovat za práva chudých lidí.
Číst celý článek

Čalantika ADRA

Copyright © 2021 ADRA
Web vytvořila B Media Solutions s.r.o.