Bengálština

Většina lidí v Bangladéši mluví bengálsky. Bengálština je indo-árijský jazyk, rozšířený v jižní Asii, který se vyvinul ze sanskrtu. Uvádí se, že s více jak 210 milióny mluvčích - je sedmým nejrozšířenějším jazykem na světě. Po hindštině jde o druhý nejrozšířenější jazyk v Indii. Lidé mluvící bengálsky žijí kromě Bangladéše a Indie i v zemích jako je Malawi, Spojené arabské emiráty, Spojené království, USA, Saúdská Arábie, Singapur nebo Nepál.

Bengálština používá bengálské písmo, které má 11 samohlásek a 40 souhlásek. Každá souhláska obsahuje implicitní samohlásku a případné jiné samohlásky se vyznačují diakritickými znaménky nad, pod, před nebo za souhláskou. Kromě toho existují i samostatné znaky pro samohlásky, které stojí na začátku slabiky.

Bengálština se čte se zleva doprava. Text nerozlišuje velká a malá písmena. Charakteristická je horní linka, která spojuje písmena v jeden celek a nazývá se matra. Slova jsou oddělena mezerou.

Příklad

Transliterace
Shomosto manush shadhinbhabe shoman morjada ebong odhikar niye jonmogrohon kore. Tader bibek ebong buddhi achhe; shutorang shokoleri ekey oporer proti bhratrittoshulobh monobhab niye achoron kora uchit.

Poslechněte si tento text v bengálštině

Český překlad
Všichni lidé rodí se svobodní a sobě rovní co do důstojnosti a práv. Jsou nadáni rozumem a svědomím a mají spolu jednat v duchu bratrství. (Všeobecná deklarace lidských práv, článek 1).
 

Nejkrásnější věta v bengálštině

Transliterace
Ami tomake bhalobashi

Poslechněte si tuto větu v bengálštině

Český překlad
Miluji Tě! :-) 

https://www.banglakids.cz/cz/sekce/bengalska-abeceda-43/

Samohlásky

Souhlásky

Zdroj: Ager, Simon. "Omniglot - writing systems and languages of the world". 2014-09-11. www.omniglot.com a www.virtualbangladesh.com

Čalantika ADRA

Copyright © 2024 ADRA
Web vytvořila B Media Solutions s.r.o.