21.2.2015

Lajky jsou tu málo platný, chce to víc… kapela Pio Squad natočila v Bangladéši videoklip a pomáhá dětem ze slumu Čalantika ke vzdělání

„Lajky jsou tu málo platný, chce to víc... přišli jsme říct, že není vůbec na co čekat, když chceš dělat dobrou věc, ne jenom o tom kecat!“ říkají ve svém poselství členové  kapely Pio squad. Připojte se k výzvě Pio Squad, pošlete ji dál a pomáhejte s nimi v Čalantice i vy! 

Začátkem loňského podzimu se legendární hip-hopová kapela Pio Squad vrátila po několika letech na pódia s jedinečným záměrem. Spoluprací s nevládní organizací ADRA se členové kapely rozhodli podpořit děti ve vzdělávacím centru Čalantika v jednom z nejchudších slumů Bangladéše. Sérii podzimních koncertů Pio Squad for Čalantika tour, na kterých mohli jejich návštěvníci přispívat v rámci veřejné sbírky, završila kapela tím, že se vydala přímo do Dháky, hlavního města Bangladéše, kde navštívila slum i centrum Čalantika a během týdne zde natočila nový bangladéšský videoklip.

„Chceme udělat gesto, pohnout srdcem a přimět lidi přemýšlet dál, za hranice svého bytu a města. Věříme, že klip se stane inspirací, že udělat něco pro druhé má smysl. A že stačí málo, abychom jinému člověku změnili život k lepšímu,“ vysvětlil jeden z členů kapely Martin Hrdlička (aka Eurodel).

Samotný text klipu vznikl až na místě, po setkání s realitou života v zemi s nejvyšší hustotou zalidnění na světě, mimo jiné i ve spolupráci s bangladéšským pěveckým sborem, místními rapery, školáky z centra Čalantika a večerní školy pro pracující děti. Přizváním tak rozmanitých skupin k tvorbě spolu s myšlenkou podpory vzdělání se stal klip skutečně výjimečnou záležitostí, kterou jistě se zájmem shlédnou i ti diváci, kteří jinak hiphopu tolik nefandí. Videoklip natočil přímo na místě český režisér Jan Látalautor některých předchozích klipů Pio Squad a mimo jiné tvůrce dvou dílů dokumentárního cyklu Expremiéři.

Čekali jsme ledacos, ale já určitě ne to, jak vřele a s jakou pohostinností nás přijali. I v tom nejhorším prostředí slumu se s náma dělili o to málo, co mají, v jejich případě třeba šálkem čaje, starou rodinnou fotkou nebo kusem brambory. Nestěžují si na svůj úděl, jak jsme zvyklí tady u nás, a statečně se perou se životem,“ vzpomíná na návštěvu Bangladéše další člen kapely Filip Konvalinka známý také jako Efko.

„Běžně zde pracují děti od šesti let jenom proto, aby mohly přispět do rodinné kasy. Proto jsou školy, jako je ta „naše“, tak důležité – děti se zde naučí nejenom psát, číst, počítat, ale především se mohou opět stát „bezstarostnými“ dětmi, které se mohou učit, hrát si a nemusí v nelidských podmínkách pracovat celý den. Darujme těm dětem alespoň kousek dětství a šanci lepší budoucnosti,“ vyzývá Eurodel českou veřejnost.

Dlouho očekávaný videoklip „Čalantika“, nazvaný podle stejnojmenného chudinského slumu i centra pro vzdělání a volný čas v Dháce, měl premiéru 21. 2. na vrcholném desátém koncertě v Jihlavě. Nyní je ke zhlédnutí na stránkách Pio Squad for Čalantika.

Kapela Pio Squad vybrala během svých koncertů pro Čalantiku více než 130 tisíc korun, další příspěvky přicházejí prostřednictvím online darů. Takto získané prostředky podpoří novou předškolní třídu pro děti z Čalantiky ve věku 6-10 let, které stále ještě do školy nechodí a pomohou jim zajistit vše potřebné pro jejich výuku a zdravý rozvoj, jako např. školní pomůcky a učebnice, materiály pro výuku, lékařskou péči, výživné obědy či plat učitele. Kromě sesbíraných finančních prostředků chtějí členové kapely Pio Squad prostřednictvím koncertů i videoklipu přiblížit českým mladým lidem situaci v chudinských čtvrtích, potřebu vzdělání pro bangladéšské děti a jejich rodiny a sdílet se o svých zážitcích a setkáních z Bangladéše.

„Lajky jsou tu málo platný, chce to víc... přišli jsme říct, že není vůbec na co čekat, když chceš dělat dobrou věc, ne jenom o tom kecat!“  zpívají ve svém poselství členové  kapely.  Připojte se k výzvě Pio Squad, pošlete ji dál a pomáhejte s nimi v Čalantice i vy! 

Více o iniciativě Pio Squad for Čalantika

PIO SQUAD, známá hip-hopová kapela původem z Jihlavy, funguje již od konce devadesátých let. Doposud vydali celkem tři alba, za druhé získali v roce 2006 cenu Anděl v kategorii hip-hop. Spolupracovali s celou řadou domácích i zahraničních interpretů z řad rapu i mimo ně. V roce 2012 se skupina na nějaký čas odmlčela. Novou chuť ke společné tvorbě jí přinesla právě aktuální spolupráce s organizací ADRA.Bangladéš, slumy a vzdělávání:

  • V Bangladéši žije 170 miliónů obyvatel na rozloze obdobně velké jako ČR a Slovensko dohromady.
  • Téměř polovina dospělých neumí v Bangladéši číst a psát; ve slumech dokonce 7 lidí z 10.
  • Dva a půl miliónů dětí z chudinských čtvrtí (slumů) zde stále nechodí do školy; téměř 7 miliónů dětí pracuje, aby pomohly svým rodinám přežít.
  • Hlavní město Dháka je jedno z největších velkoměst světa a patří také k těm nejvíce zalidněným. Více než pět milionů lidí v Dháce žije v chudinských slumech.
  • Díky podpoře lidí z ČR založila organizace ADRA v roce 2013 v jednom z dháckých slumů, Čalantice, stejnojmenné centrum pro vzdělání a volný čas, které otevírá místním dětem a rodinám dveře ke vzdělání a lepší budoucnosti. 
     

Více o Bangladéši a slumech

Více o slumu Čalantika


zpět na aktuality


> <

Děkujeme za podporu!

    

Čalantika ADRA

Copyright © 2019 ADRA
Web vytvořila B Media Solutions s.r.o.