Bellal – chce vyléčit nemocnou maminku

Bellal, jehož jméno znamená v arabštině osvěžující, má dvě sestry - Jasmin (14) a Selinu (6 let). Jejich otec zemřel před dvěma roky.

Bellalova maminka zůstala na výchovu dětí sama. Dříve pracovala v textilní továrně, ale teď je nemocná, a proto zůstává doma. Kvůli špatným hygienickým podmínkám ve slumu má vážné kožní problémy. Neléčené problémy přerostly až v deformaci prstů na nohou. V továrně tak teď musí místo ní pracovat starší dcera Jasmin, která si sama podobnými nemocemi také prošla. Nyní je ale na ní, aby zajistila příjem pro celou rodinu. Vydělává v přepočtu okolo 1800 Kč za měsíc, jejich nájem činí 1450 Kč. Nikdo z Bellalovy rodiny do školy nechodí a ani nechodil.

Sedmiletý Bellal rád hraje s kamarády fotbal a také na schovávanou. Také často jen tak posedával na ulici anebo okolo obchodů se zeleninou. Tam večer sbíral vyhozenou nahnilou zeleninu. Měl k ruce i svého nejlepšího kamaráda, stejně starého Arifa, který bydlí v sousedství. Prohledávali spolu odpadkové koše a nalezené věci odnášeli domů do slumu.

Bellalů život se změnil, když dostal šanci navštěvovat vzdělávací centrum Čalantika. Už nemá čas vysedávat na patnících, protože se musí pilně připravovat do školy. Učitelé ho popisují jako klidného a tichého chlapce. Jeho nejoblíbenějšími předměty jsou bengálština (už umí celou abecedu znaků) a také angličtina. Nedávno se naučil bez problému počítat do třiceti. Kromě toho umí moc hezky kreslit, paní učitelka ho chválí za každý obrázek, který namaluje, a říká, že má velký talent. Díky docházce do centra mají jeho dny řád, a protože dostává v centru oběd, uleví tím také rodinnému rozpočtu.

Navíc se v hodinách, které v centru navštěvuje, dozvídá i základy správné hygieny a prevence. Co se v centru dozví, učí potom i svou rodinu. Může tak pomoci tomu, aby se kožní nemoci ani další infekce už dál nešířily domácností. Jeho rodina žije v příbytku z plechu a bambusu a záchod s koupelnou sdílí s dalšími rodinami, dohromady s 16 lidmi. Protože je Bellal vnímavý kluk, dospěl k závěru: ,,Až bude velký, budu doktorem a vyléčím nejen svoji maminku a sestru, ale i ostatní lidi ve slumu.“

Díky podpoře organizace ADRA má nyní příležitost nastoupit na svojí cestu k úspěchu.

 

Zpět na příběhy

 

 

Čalantika ADRA

Copyright © 2023 ADRA
Web vytvořila B Media Solutions s.r.o.