Helena a sárí

Heleně je 27 let, je maminkou dvou dětí, dcery Jannatul a syna Akaše. V centru Čalantika se naučila číst, psát, počítat a vyšívat. V rámci předškolní přípravy sem dochází i Jannatul.

Helena pocházející z farmářské rodiny z vesnice na jihu Bangladéše a přišla do hlavního města Dháky ve čtrnácti letech s vidinou lepšího života. Práci sehnala v textilní továrně, kde se také seznámila se svým budoucím manželem. Později Helena ale od manžela kvůli jeho agresivitě odešla a zůstala se dvěma dětmi sama. Začala pracovat jako pomocnice v domácnosti, což se nedalo s péčí o malé děti skloubit. Protože v Čalantice ale absolvovala kurz vyšívání, mohla si dovolit zaměstnání opustit a začít si přivydělávat prací z domu – vyšíváním zdobí tradiční bangladéšský ženský oděv sárí. Výdělek stačí jen tak tak – novou prací si vydělá kolem 2500-3000 bangladéšských taka měsíčně (zhruba 600-750 korun). Z toho více jak dvě třetiny zaplatí za nájem a zbytek za potraviny a další nezbytnosti, na nic dalšího nezbývá.

Do centra dochází i její dcerka Jannatul.  „Jsem šťastná, že má moje dcera příležitost navštěvovat centrum,“ říká Helena. Jejím největším přáním je, aby zabezpečila své děti do budoucna. „Helena to nemá jednoduché a zabezpečení vzdělání jejích dětí jí bude stát ještě mnoho sil,“ sdělila Helenina učitelka z centra.

 

Zpět na příběhy

 

 

Čalantika ADRA

Copyright © 2024 ADRA
Web vytvořila B Media Solutions s.r.o.