Emon

Emonovi už je deset. Takže chodí do třetí třídy. Někdo by si mohl říct – no a co. Ale za tímto obyčejným faktem se skrývá dramatický obrat v životě kluka, který neposlouchal učitele, porušoval veškerá pravidla a nařízení a nedbal na osobní hygienu - teď je ale všechno jinak.

Jeho chování se změnilo, když začal navštěvovat centrum Čalantika. Nejenže dbá pokynů dospělých, ale dokonce jim pomáhá udržovat pořádek ve třídě a svým vrstevníkům jde při pěstování správných hygienických návyků příkladem. Jeho snem je být spravedlivým policistou a zajistit tak ve své zemi pořádek. „Moji sourozenci nikdy nedostali příležitost se vzdělávat tak jako já, proto chci studium dokončit a najít si dobrou práci, abych mohl pomáhat své rodině a ostatním lidem,“ vysvětluje Emon.

Když se z rodné vesnice přestěhoval do Dháky, nastal problém s jeho vzděláním. V tu dobu měl správně chodit do druhé třídy, ale úroveň městských škol je v Bangladéši vyšší a proto už do školy chodit nemohl. Po půl roce docházení do centra Čalantika se Emon vypracoval tak, že uspěl u přijímacích zkoušek na státní školu a byl přijat rovnou do třetí třídy. To je panečku skok..a jak vypadá každodenní život takového génia?

Žije ve slumu Čalantika se svým starším bratrem Monirem a jeho ženou , v přístřešku z cihel a vlnitého plechu. Jeho bratr pracuje jako dělník na stavbě – měsíční příjem rodiny je 7000 bangladéšské taky (v přepočtu 1750 korun), nájem spolkne 500 korun a za zbytek se nakoupí potraviny a další nezbytné věci. Jídlo se podává pravidelně třikrát denně a sestává převážně z rýže, zeleniny, luštěnin, ryby a občas se podaří obstarat i maso.

Ve škole sedí se svým kamarádem Milonem – s učením si navzájem pomáhají a jí spolu svačinu. Jeho oblíbeným předmětem se stala bengálština a také rád maluje. „Pokud bude Emon pokračovat ve studiu jako dosud, má velkou šanci, že si splní své sny. Přeji mu úspěch jak ve škole, tak v životě,“ chválí ho paní učitelka. Emon je velmi živé dítě, baví ho tanec, ale ze všeho nejvíc miluje kriket. Nebojí se přiložit ruku k dílu, ať už doma nebo v domácnosti kamaráda Milona. Je vůdčí typ, se svěřenými úkoly se dovede s maximálním nasazením zodpovědně vypořádat. Jedna paní sousedka popisuje Emona jako: „,milého, i když někdy trochu zlobivého kluka, který ale nikdy nezajde tak daleko, že by se s někým hádal nebo dokonce pral.

Je skvělé vidět, že má cenu investovat do vzdělání. Emonův příběh totiž není ničím ojedinělým. Díky českým dárcům můžeme pomáhat tvořit více takových pozitivních obratů v životě lidí, kteří se pak rádi chopí šance a rozhodují o své budoucnosti. Čalantika žije!

 

 

Chcete, aby bylo víc takových příběhů? Staňte se dárcem Čalantiky:

 

Děkujeme za podporu!

    

Čalantika ADRA

Copyright © 2019 ADRA
Web vytvořila B Media Solutions s.r.o.