Bellal – chce vyléčit nemocnou maminku

Bellal, jehož jméno znamená v arabštině osvěžující, má dvě sestry - Jasmin (14) a Selinu (6 let). Jejich otec zemřel před dvěma roky.

Bellalova maminka zůstala na výchovu dětí sama. Dříve pracovala v textilní továrně, ale teď je nemocná, a proto zůstává doma. Kvůli špatným hygienickým podmínkám ve slumu má vážné kožní problémy a svrab. Neléčené problémy přerostli až v deformaci prstů na nohou. V továrně tak teď musí místo ní pracovat starší dcera Jasmin, která si sama podobnými nemocemi také prošla. Nyní je ale na ní, aby zajistila příjem pro celou rodinu. Vydělává v přepočtu okolo 1800 Kč za měsíc, jejich nájem činí 1450 Kč. Nikdo z Bellalovy rodiny do školy nechodí a ani nechodil.

Sedmiletého Bellala na domácí práce moc neužije. Zato rád hraje fotbal s kamarády a taky na schovávanou. Taky často jen tak posedával na ulici anebo okolo obchodů se zeleninou. Tam večer sbíral vyhozenou nahnilou zeleninu. Měl k ruce i svého nejlepšího kamaráda, stejně starého Arifa, který bydlí v sousedství. Prohledávali odpadkové koše a celý ,,úlovek“ pak spolu odnesli do slumu.

Bellalů život se změnil, když dostal šanci navštěvovat slumové centrum Čalantika. Už nemá čas vysedávat na patnících, protože se musí pilně připravovat do školy. Učitelé ho popisují jako klidného a tichého chlapce. Jeho nejoblíbenějšími předměty jsou bengálština, už umí celou abecedu znaků a také angličtina. Nedávno se naučil bez problému počítat do třiceti. Kromě toho umí moc hezky kreslit, paní učitelka ho chválí za každý obrázek, který namaluje a říká, že má velký talent. Díky docházce do centra mají Bellalovi dny řád, a protože dostává v centru oběd, uleví tím tak také rodinnému rozpočtu.

Navíc se v hodinách, které v centru navštěvuje, dozvídá i základy správné hygieny a prevence. Co se v centru naučí, učí potom i svojí rodinu. Může tak pomoci tomu, aby se kožní nemoci ani další infekce už dál nešířili domácností. Jeho rodina žije v příbytku z plechu a bambusu a záchod s koupelnou sdílí s dalšími rodinami, dohromady 16 lidí. Protože je Bellal vnímavý kluk, dospěl k závěru: ,,Až bude velký, budu doktorem a vyléčím nejen svoji maminku a sestru, ale i ostatní lidi ze slumu.“

Aby se jím mohl stát, bude muset ale ještě dlouho studovat. Zatím navštěvuje předškolní třídu. V Bangladéši je před vstupem do první třídy povinné absolvovat rok přípravy, která je ale placená a Bellalova rodina by si tento výdaj nemohla dovolit. 

Díky podpoře organizace ADRA má nyní příležitost nastoupit na svojí cestu k úspěchu. 

Způsoby, jak podpořit Bellala i ostatní děti z centra naleznete zde.

Zpět na příběhy


Děkujeme za podporu! 

 

              

    


 

Čalantika ADRA

Copyright © 2020 ADRA
Web vytvořila B Media Solutions s.r.o.